Valter Parve rääkis väärikate ülikoolis vanavanemate rollist tänapäeva ühiskonnas
Eelmisel nädalal TÜ Pärnu kolledži väärikate ülikooli loengul rääkis TÜ Pärnu kolledži sotsiaaltöö lektor Valter Parve vanavanemate suunanäitaja rollist 21. sajandisse jõudnud ühiskonnale. Räägitakse ühistest väärtustest, aga Parve sõnul kõlavad need sõnad järjest ähmasemalt. Järjest rohkem süvenevat harjumust suhelda arvutis või nutiseadmetes muudab murettekitavalt väheseks omavahelise mõnusa suhtlemise. „Et tunda ühiselt elamisest rõõmu!", ütles Valter Parve. "Meie, vanavanemate, asi oleks oma lapsi juhatada tagasi vanade ära proovitud väärtuste juurde.“
Ka lugude jutustamine on tähtis. „Võibolla leidub veel lapsi, kes pole lootusetult rikutud nutiseadmetest ja suudavad kuulata oma vanavanemate aegseid läbielamisi, tegemisi, kogemusi. Minu vanaema rääkis, kuidas ta käis turul mune müümas, saadud raha eest ostis jõulupuu ehteid. Mäletan nende riputamist jõulupuule ja milliseid tundeid selle meenutamine veel praegugi tekitab. Lugude jutustamine on lausa missioon.“ Tähtis ülesanne on Parve arvates ka terve kogukonna ühine hool selle eest, et hoida laste tegevustel silma peal.
Lastel on mured, mille ära kuulamiseks peab jätkuma alati aega. Ka kiitmiseks peab jätkuma piisavalt tähelepanelikkust. „Märgake lapsi nii nende muredes kui tubliduses!“
Väga oluline on õpetada oma lastelastele mitmesuguseid töid: puutööd, remontimisi ja muud seesugust. Nutiseadmetega ja virtuaalmaailmas võivad lapsed olla küll oma vanavanematest sada korda oskuslikumad, aga tavaelus toimetulekuga võib kergesti jääda üsna abituks.
Eelpool kirjutatud jutt on refereeritud Urmas Saardi Külauudiste artiklist. Täispikka artiklit saab lugeda järgmiselt aadressilt http://www.kylauudis.ee/2016/10/13/vanaemad-ja-vanaisad-on-vajalikud/#mo...