Ettevõtluse ja projektijuhtimise välisõpingud
Ettevõtluse ja projektijuhtimise välisõpingud
Välisõpingute ja -praktika eesmärk
Välismaal õppimine või praktika läbimine pakub väärtuslikku rahvusvahelist kogemust, laiendab silmaringi ja annab ka edaspidi tööturul eelise. Välismaal tehtud õppetööd saab arvestada Tartu Ülikooli Pärnu kolledži õpingute osana. See tähendab, et kuigi välisõpingud ei ole kohustuslikud, on need õppekavasse planeeritud ning kui vaatad ÕIS-ist ettevõtluse ja projektijuhtimise õppekava, siis näed, millise osa õppekavast saad täita välismaal õppides. Välisõpingute sisu tuleb programmijuhiga enne kooskõlastada.
Välisõpingute osa õppekavas nimetatakse välisõppemooduliks (ÕIS-is on selle nimetus mobiilsusmoodul). Vähemalt semestriks välismaale õppima minnes tuleks väliskõrgkoolis läbida vähemalt 15 EAP mahus aineid.
Millise osa õppekavast võiks läbida välismaal?
Mobiilsusaknaks on õppekavas valikainete mooduli üks valitav moodul mahuga 12 EAP, st valikmooduli võib osaliselt või täielikult läbida väliskõrgkoolis ning lisaks vähemalt 3 EAP muid väga sarnaseid kohustuslikke aineid või vabaained.
6. Valikmoodul (12 EAP) valitav
6.1. Valikainete moodul (0–12 EAP) valitav
6.2. Mobiilsusmoodul (0–12 EAP) valitav
Mooduli valiku põhimõtted: mooduli saavad valida üliõpilased, kes õpivad Erasmuse programmi või muu programmi kaudu semestri välisülikoolis. Välissemestril tuleb läbida vähemalt 15 EAP mahus oma õppekava õpiväljundeid toetavaid aineid, mis on eelnevalt kooskõlastatud programmijuhiga, sh vähemalt 3 EAP mahus väga sarnaseid kohustuslikke aineid või vabaaineid oma soovi järgi.
Üldeesmärgid eesti keeles: pakkuda välisõpingute kogemust ja võimalust omandada teadmisi ja oskusi välismaalt.
Õpiväljundid eesti keeles: õpiväljundid tulenevad üliõpilase poolt moodulisse valitud õppeainetest.
Mobiilsusaknana saab arvestada ka esimest kohustuslikku praktikat (nimetus P2PC.01.170 Tutvumispraktika, 9 EAP), millele lisandub aine Praktiline erialaste oskuste arendamine rahvusvahelises organisatsioonis, 6 EAP). Kokkuleppel programmijuhiga saab asendada kõiki õppekava kohustuslikke aineid, mida on lubatud arvestada VÕTA korras. Planeerimisel aitab üliõpilast programmijuht ning välispraktika puhul ka praktikakorralduse spetsialist.
Millal on välisõpinguteks parim aeg?
Väliskõrgkooli võib kandideerida juba esimese õppeaasta kevadsemestril. Õpirände planeerimisel tasub õppekorraldusspetsialisti ja programmijuhiga varakult ühendust võtta, kuna kõik õppeained ei toimu igal aastal ja nii võivad õpingud ootamatult pikeneda.
NB! Kandideerimisel on vaja inglise keele B2-taseme tõendit või tunnistust. TÜ Pärnu kolledžis on võimalik inglise keele B2-taseme testi tasuta teha kaks korda aastas. Lisateavet annab Katrin Saks (katrin.saks [ät] ut.ee).
Viimasel semestril välismaale õppima suundujad peavad arvestama, et tavaliselt ei laeku väliskõrgkoolist õppetulemused Tartu Ülikooli semestri lõpuks, seega ei tasu kavandada ülikooli lõpetamist välisõpingute semestri lõpus.
Välisõppemoodulit võib täita ka semestrite vahel, näiteks suvel välismaal praktikat tehes, suvekoolis osaledes vms. Alates 2019/2020. õppeaastast on lubatud välismaal õppida ka akadeemilise puhkuse ajal.
Kas välisõpingud pikendavad õppeaega?
Nominaalset õppeaega pikendatakse välismaal viibitud semestrite võrra juhul, kui väliskõrgkoolis on semestri jooksul läbitud vähemalt 15 EAP mahus õppeaineid. Kui võtad väliskõrgkoolis vähem aineid, siis nominaalaega ei pikendata. Samuti ei pikendata nominaalset õppeaega juhul, kui õpid välismaal akadeemilise puhkuse ajal, sest akadeemilise puhkuse aeg ei ole nominaalne õppeaeg.
Mis dokumendid on vaja esitada kandideerimiseks?
Välisõppesse kandideerimise dokumendid tuleb esitada Pärnu kolledži Erasmus+ programmi koordinaatorile Inna Bentsalole konkursikuulutuses nimetatud viisil ja tähtaja jooksul (märtsiks ja septembriks). Üldjuhul peavad kõik dokumendid olema originaalid või kinnitatud koopiad, motivatsioonikiri tuleb kas digitaalselt või käsitsi allkirjastada.
Erasmus+ programmi koordinaatorile tuleb esitada
• Erasmus+ programmi avaldus,
• motivatsioonikiri,
• inglise keele B2-taseme tõend või tunnistus,
• tõend õppetulemuste kohta ja eelmise õppeastme akadeemiline õiend (tõendi saab õppekorralduse spetsialistilt).
Arvesta, et Pärnu kolledž annab oma valikust teada kahe-kolme nädala jooksul, aga lõpliku otsuse teeb väliskõrgkool ja sellega võib olenevalt ülikoolist aega minna mitu kuud. Pea meeles, et pärast Pärnu kolledži positiivset otsust tuleb väliskõrgkooli nõuded täita tihtilugu väga lühikese aja jooksul.
Dokumendid esita Inna Bentsalole (inna.bentsalo [ät] ut.ee).
Kuhu välisõpinguteks minna?
Kõige lihtsam on vahetusüliõpilaseks minna TÜ Pärnu kolledži Erasmus+ partnerkõrgkoolidesse, mis on esitatud alljärgnevas tabelis. Tabelis on nimetatud vaid need kõrgkoolid, kuhu on oodatud ettevõtluse ja projektijuhtimise õppekava üliõpilased.
Erasmus+ programmi tutvustus ja reeglid on TÜ Erasmus+ lehel. Teiste programmide kaudu pakutavad võimalused välismaal õppida on Pärnu kolledži kodulehel.
Kuidas välisõpinguid rahastatakse?
Erasmus+ õpirändes osaleja saab stipendiumi (elamistoetust). Välispraktika toetuseks on võimalik taotleda Erasmus+ välispraktika stipendiumi. Vaata ka teisi stipendiumiprogramme.